Dolar Teknik Analiz 1 -  Dolar Tahminim

Dolar Teknik Analiz 1 – Dolar Tahminim

USDTRY

Öncelikle ;

Analizimizde kullandığımız göstergeler; ( USDTRY HAFTALIK)

  • Trend Çizgileri
  • Stochastic
  • Momentum
  • Commodity Channel Index
  • Bulls

Ana trend çizgisine baktığımızda 2 noktada destek 4 noktada da direnç noktası oluşturduğunu görmekteyiz. Kabaca söylemek gerekirse 1 aylık süreç içinde 2.84 seviyesinde zirve yapması olasılık dahilindedir.2.84 seviyesinden satış verilebilir ki doların ateşinin daha da alevlenmesi herkes tarafından beklenmektedir. (Gerek Fed’in faiz arttırımına yaklaşılması , gerek gelişmekte olan piyasaların dolara karşı kan kaybetmesi bu inancı güçlendirir.)

Ancak  ;

Şekilde de Görüldüğü üzere 7 Kasım 2010-  29 Ocak 2012 arasında ki trendin benzerini 23 Mart 2014 tarihinden itibaren yakalamış bulunmaktayız.

25 Aralık 2011 itibariyle Momentum yukarı yönlü trendini aşağı yönde kesmekte, tam o esnada Stochastic tepe noktası olan 80 seviyesinden dönüşünü yapmakta , CCI 100 seviyesini aşağı yönde kesmekte ve BULLS Power görüldüğü gibi düşüş trendindeki direnç noktasına değmektedir.

Bu trendin benzerini 1 haziran 2014 te başlayan trendle görmekteyiz. 7 haziran itibariyle 2015 itibariyle Momentum grafiğine çizdiğimiz yukarı yönlü trend aşağı yönde kesilmekte , CCI aşırı alım bölgesine girmeden geri dönmektedir. Ayrıca Bull Power düşüş trendine girmektedir.Stochastic ise 80 seviyesine henüz ulaşmıştır. İki trend arasındaki tek fark içinde bulunduğumuz trendte Momentumun 100 seviyesini aşağı yönlü henüz kırılamamış olmasıdır ve CCI aşırı alım bölgesinde tepe noktasını yapmaktadır. Bu da demektir ki alımlar sürecek ama kısa sürede (burda haftalık grafiği incelediğimiz için kısa süreden kastım 2 – 3 ay) tepe noktasına gelecek ve oradan yavaş yavaş çekilecektir.Bu tepe noktası CCI nın 100 ü aşağı kesmesi ve aynı zamanda momentumun 100 seviyesini aşağı yönde kesmesi noktasında oluşacaktır ki grafikten de görüldüğü üzere 4-5 bar (4-5 hafta ) düşüş başlayacaktır.

Bu noktada ki yorumum ise ;

6 haftalık süreç içinde alımların devam edeceği doların 2.87 seviyesine kadar yükselip ana trend direnciyle karşılaşıp  geri çekilmenin başlayacağı yönündedir. Tahminim bu geri çekilme benzer trendteki geri çekilme gibi %8 civarında olacaktır.  Yani dolar önce 2,87 lere çıkacak burada biraz gezdikten  sonra yeniden 2,64 lere inecektir.Daha sonra ana yükseliş trendi devam edecektir.

Eylül 2015 Başı (Görüyorum ve arttırıyorum Eylülün 2. haftası) için Tahminim : 2,87

Not : Kendime olan notları sizle paylaşmak istedim. Tavsiye amaçlı değildir. İzleyip neler olacağını birlikte görelim.

Not 2 : Bu analiz sadece teknik analizden oluşmaktadır. Temel analiz tamamiyle göz ardı edilerek yapılmıştır.