Günlere Göre Borsa Hareketi ve Analizi

Günlere Göre Borsa Hareketi ve Analizi

Ay , mevsim ve dönemlere bağlı borsa ilişkisini geçen ay yazmıştım.Özetle ,  en istikrarlı ve yüksek getirili ayımız Ekim ayı idi (geçtiğimiz ay) AKP hükümeti ile birlikte ortalama %6,5  1988 den bu yana ise ortalama %5,4 getirisi var demiştik. Yazıyı ekimin başında yayınlamıştım ve ekim  ayı %7 getiri ile kapattıGelmiş geçmiş en kötü aylar ise Mayıs ve Ağustos idi. Hem geçmişten bugüne hem de mevcut hükümetle birlikte bu 2 ay ortalama %1 lik kayıpla kapatmıştı. Detaylı bilgi için : Aylara Göre Borsa Hareketi ve Analizi

Bildiğiniz üzere piyasalarımız genellikle ipin ucunda gidiyor ha düştü ha düşecek diye özellikle küçük yatırımcılar her zaman stres içindeler. Özellikle açıklanan / açıklanacak veriler öncesi herkes bir pozisyon alma derdine düşmüş durumda. Bilen bilir her günün kendine has hikayesi vardır. Her gün veriler beklenir. Ekonomi kanallarını izlediğinizde , eminim ki onlarca kez ” Bugün piyasalar Fed toplantısını takip edecek” ya da ” Gözler Çin Merkez Bankasının (Bank of China)  yaptığı açıklamalara kadar durgun seyredecek gibi gözüküyor”  gibi sözleri duymuşsunuzdur. Bu veriler elbette ki çok önemli ancak gerçekten Borsanın tek bir sözle tek bir kararla dipleri görmesi ya da ralli yapması akılcı davranmadığımızın göstergesi.

Bu verilerden en meşhuru ABD İşsizlik Oranları ve Tarım Dışı İstihdam verisi. Tarım Dışı istihdam verisi her ayın ilk cuması TSİ ile 15:30 da açıklanıyor. Çoğu trader , yatırımcı bu saati heyecanla bekliyor. Piyasalar bir anda hareketleniyor ve yön buluyor. Çoğu yatırım danışmanı (sözde danışman) özellikle bu piyasadaki yeni müşterilerine cuma günleri işlem yapmamaları yaparsa da çok dikkatli olmaları hakkında uyarılarda bulunuyor. Özellikle ülkemiz ile alakalı olarak ise hangi gün işlem yapılıp yapılmayacağı / yapılmaması gerektiği konusunda uzmanların (!) yatırımcıların söylediği birçok öneri var.

Cuma günü yoğun veri akışından dolayı işlem yapılmaması gerektiği

Araya hafta sonu girdiğinden yine cuma günü işlem yapılmaması gerektiği

-Burda aslında söylenmek istenen haftasonu piyasalar kapalıyken her an kötü bir olay olabilir piyasalar çökebilir.Riske girmemek gerekir. Mantıklı gibi gözüküyor.

Pazartesi günlerinin ise genellikle cuma ve hafta sonunun stresini attığı ve yatırımcının psikolojisine daha uygun olduğu için (kayıpsız geçen bir hafta sonrası , yeni bir hafta , yeni veriler, yeni heyecanlar ) daha alıcılı olduğu söylenir.

Peki gerçekler böyle midir?  Son 13 yılın BİST100 verileriyle yaptığım çalışmada gerçeklere ışık tutmaya çalıştım.

günlükborsa

Yukarıdaki tablodan  2002 den bu yana son 13 yılın Bist100 verilerinin analiziyle  bazı genellemelere varabiliriz.

Buna göre ;

1-) Ortalama getirisi en yüksek gün Cuma en düşük gün ise Pazartesi günüdür.

2-) Standart sapması en düşük olan gün Cuma günü en yüksek olan gün ise Pazartesidir. Yani Cuma günü getiriler daha tutarlı istikrarlı ve güvenilirdir. Volatilitenin en düşük olduğu gündür. Pazartesi günü ise standart sapma değeri en yüksektedir.Bu da ortalamalardan sapmaların çok olduğunun ve oynaklığın göstergesidir.

3-) En yüksek getirinin olduğu gün %12,89 ile Cuma günü , en yüksek kaybın olduğu gün ise %12.49 ile Pazartesi günüdür.

4-) Pozitif getiri olasılığı %54,7 ile cuma günü en yüksek orana sahiptir. Salı günü ise %49,3 ile  en yüksek negatif getiri oranın sahiptir

Özetle ; Cuma günü Kazanç/ Risk açısından en yüksek orana , Pazartesi ise en düşük orana sahiptir. Diğer olasılıklara da tablodan göz atabilirsiniz.

Not: Veriler Bist100 endeksine aittir.