FETÖ 15 Temmuz Gecesi Servetine Servet Kattı

FETÖ 15 Temmuz Gecesi Servetine Servet Kattı

Terör Olayları ve Finansal Piyasalar

Terör olaylarının başlamasıyla  başlarda Borsa İstanbul sert düşüşler yaşamıştı. Şehitlerin gelmesi güneydoğuda patlayan bombalar, daha sonra daha batıda Ankara’da ve İstanbul’da patlayan bombalar ile durum artık alışıldık hale geldi. Bu duruma piyasalarda zamanla alıştı.

İlk günden beri ses çıkartacak kadar büyük terör eylemlerinin terör finansmanında kullanılıp kullanılmadığını düşünürüm. Terör olaylarının başladığı ilk zamanlar piyasalarda ufak kırılganlıklar olduğundan ve daha sonra da alışıldık hale geldiğinden bu olayın terörizmin lehine kullanılamayacağını farkettim. Kaldı ki büyük terör olaylarının olduğu günlerde bile Borsa pozitif kapatabiliyordu (ki çoğunlukla pozitifti).

15 Temmuz Darbe Girişimi ve Finansal Piyasalar

fethullah-gulen_565769-642x320

15 Temmuz Darbe girişimi ise diğer terör olaylarından farklı, köklü sonuçlar yaratabilecek ve Türkiye’nin yönetimini değiştirmeye teşebbüs eden, Türkiye’nin dünyadaki “yatırım yapılabilir” ülke algısını değiştirecek ve eğer başarılı olunsaydı Türkiye’yi felakete sürükleyecek bir olaydı.

Girişim başarılı olsaydı Terör Örgütü için sorun yoktu ancak başarısız olunduğunda ne olacaktı? Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetimini ele geçirmeye çalışmak çok büyük bir olaydı ve eğer başarısız olunursa, örgütün sonuna kadar tasfiyesi için hükümetin canla başla çalışacak olması tahmin edilebilirdi. Peki hiç bir finansal güvence alınmadan, ikinci bir plan yapılmadan terör örgütünün kendini yok edebilecek böyle riskli bir hamle yapması mantıklı mıydı?

Tabi ki değil. Girişimin ; Başarılı Olması ve ya Başarılı Olmaması. Önlerinde iki senaryo vardı.Başarılı olunduğu takdirde terör örgütü için zaten hiç bir sıkıntı yoktu istediklerini alırlardı ancak başarılı olunmadığı takdirde finansal kaynaklarının kesileceklerini onlar da adı gibi biliyorlardı. Peki başarılı olunmadığı takdirde planları neydi? Başarısızlık durumunda krizi fırsata çevirecek bir hamleleri var mıydı?

Krizi Fırsata Çevirmek

FETÖ, krizi fırsata çevirmek için FX piyasalarında büyük miktarda dolar alımı yapmış olabilir. Girişimden sadece bir kaç saat önce örgütün dolar/tl alımı yapması kasasına milyarlarca lira koymasını sağlamış, başarısız girişimin etkilerini lehlerine çevirmiş  bile olabilir.

FETÖ biliyordu ki, eylem başarılı da olsa başarısız da olsa büyük çaplı girişim, doların nabzını bir hayli yükseltecekti. $60 milyarlık servete sahip olan örgütün, servetinin %1 ini nakit olarak bulundurması içten bile değil.

Riskini azaltmak için operasyonların başlayacağı saatten birkaç saat önce işlemlerini başlatmış olabilir. Böylece Dolar/TL yüksek hacimle yukarı yönle trende girmiş ve riskini minimize etmiştir.Operasyonlar başlamadan çok kısa bir süre önce de tüm finansal işlemlerini tamamlamıştır.

Buna göre  15 Temmuz saat 18:00-20:00 dolaylarında FETÖ 6oo milyon dolarlık bir meblağayı FX piyasalarında dolara yatırarak 1:500 kaldıraç ile 4 saat içinde $15 Milyara çıkarmış olabilir( 15 temmuz gecesi Dolar/TL’de  saat 20-24 arası %5 in üzerinde bir artış görüldü.) Bu da yıllardır oluşturduğu servetini bir kaç saat içinde %25 arttırması demek.

Böyle bir kazanç sağlamaması için bir neden var mı? Bence yok…

Not: İşlemlerinin takibini imkansız kılmak için farklı ülkelerdeki farklı broker firmalarıyla işlem yapıp, riskini azaltmış olabilir. 100 lerce ülkede eş zamanlı olarak aynı işlemler yapılmış olabilir.

Not2: Komplo teorisidir.