Bist100 Dolar Bazlı Analiz #XU100

Bist100 Dolar Bazlı Analiz #XU100

Memleketin başına gelmeyen kalmamasına rağmen 70000 desteğinin aşağı yönlü kırılmaması acaba Borsa yukarı doğru bir atağa geçecek mi sorularını da beraberinde getiriyor. Yatırımcılar her ne olursa olsun piyasanın yukarı gideceğine inanmakta ısrarlılar. Borsa 70 bin desteğini kıramasa da işin aslı öyle değil. Türk Lirası her geçen dün değer kaybettiğinden  Borsa’ya TL bazlı bakmakta anlamını yitiriyor. Seviye aynı kalsa da paranın değeri düştüğünden TL bazlı grafik borsadaki düşüşün görülmesini engelliyor.Gelin bir de Borsa’ya daha net bir analiz yapabilmek için Dolar Bazlı bakalım.

bist-dolar-bazli

Yukarıda gördüğünüz dolar Bazlı Bist100 Grafiğine göre 2001 ve 2008 krizlerinin dip noktalarını destek alarak gelen trendin Eylül 2016 itibariyle kırıldığını görmekteyiz. Temmuz 2016 darbe girişimiyle aslında Bist çok da büyük bir düşüş (hemen hemen hiç diyebiliriz) yaşamamış ancak desteğe büyük bir tepki de verememiş trend dolaylarında kalması hatta hafif de olsa aşağıya doğru hareketler olması endeksi baskılamıştır ve son olarak doların aşırı değer kazanmasıyla birlikte trendin sınırında olan endeks Eylül itibariyle desteği kırmıştır. Kritik olan nokta şu ki 15 yıldır kırılmamış olan trend ilk defa kırılmış, Borsa Türk Lirası bazında 3 yıldır yeni en yüksek yapamamış ve Dolar Bazında 2008 krizinin öncesindeki 50000 zirvesini 9 senedir hiç görememiştir.

Ekonomik verilerin kötü gelmesi, döviz kurunun patlama yaşaması, terör olaylarının devam etmesi, sosyal adalet, hukuk, özgürlük gibi konularda ülke olarak sıkıntı yaşamamız yatırımcıyı doğal olarak kaçırıp, ülkeyi de fakirleştiriyor. Bu ve bu gibi faktörler maalesef ki iyiye işaret değil.

Endeksin bu seviyenin altında kalması büyük ve sert bir satış dalgasının gelmesini tetikleyebilir.