Medya Manipülasyonunun Finansal Piyasalara Etkisi

Medya Manipülasyonunun Finansal Piyasalara Etkisi

Dolar endeksi, ABD faiz arttırımı beklentisi, temel verilerin piyasayı desteklemesi, seçimlerin geride kalması, Trump’ın ekonomiyi destekleyici regülasyonlar hakkında konuşmaları vb. gibi nedenler ile tarihinin en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Kendimizden pay biçelim, herkes dolar alıyor, Dolar/TL sadece kasım ayında %10’dan fazla değer kazandı. Kimse dolarını satmak istemiyor, herkes doların daha da yükseleceğini konuşuyor.

Büyük bir arzuyla ileride tahmin edilen olayların gerçekleşeceği beklentisiyle doların yükseleceğine inanmak, halihazırda doları yükseltecek olayların daha gerçekleşmeden fiyatlamaların gerçekleşmesine neden oluyor.

 

Olayın gerçekleşmeden, fiyatlamanın gerçekleşmesi olayın gerçekleşmemesi halinde piyasaların tepetaklak olmasına sebep oluyor. Son dönemde yaşanmış bu olaya örnek iki olay var.

Brexit

Büyük Britanya’nın AB’den çıkmak için yaptığı referandum küresel piyasaları etkileyecek bir olaydı. Bu yüzden tüm anketler finansal çevrelerce bütün detayları analiz ediliyordu. Sosyal Medya ve geleneksel medya referandum tarihi yaklaştıkça referandumun Brexit’in gerçekleşmeyeceği yönünde sonuçlanacağına dair sürekli haberler yaptı. GBP değer kazandı. GBP/USD referandum günü 1.50’lere kadar çıktı.

screenshot_47

Referandumdan Brexit’e evet sonucu çıkmasıyla GBP değer kaybederek GBPUSD paritesi %12 ye yakın değer kaybetti ve 1.32 ye düştü.

US Seçimi

Olay farklı olsa da senaryo yine aynıydı. Clinton vs Trump yarışında Trump geleneksel ve sosyal medya tarafından lince uğradı. Anketler, yorumcular son ana kadar Clinton’ı destekledi. Clinton ekonomi için iyi, Trump ise kötü diye lanse edildi. Sonuç olarak Clinton kazanılması öngörülüyordu ve USD değer kazanacak, Trump ise Amerika için felaket olacaktı.

screenshot_49

Yine öngörülen olmadı. Öngörülenin tam aksine Trump kazandı ve gün içinde USD değer kaybetse de günü kazançla kapadı.

Fed Faiz Kararı Yorumu

Medya ve yorumcular FED’in faiz arttırımına kesin gözüyle bakıyor ( Örnek 2 olaydaki gibi). Önümüzde 2 senaryo var. Fed’in Faiz Arttırımı ve Fed’in Faizleri Sabit Tutması

Piyasalar şuanda ilk senaryoya göre fiyatlanmış durumda. Buna göre eğer FED faiz arttırırsa beklentiler gerçekleşmiş olacak ve FED’in faiz arttırımının kısa vadede bir etkisi olmayacak.Uzun vadede ise dolar değer kazanmaya devam edecektir.

Eğer Fed faizleri sabit tutarsa (ki Dolar endeksi son dönemde aşırı değer kazandığı için faizleri sabit de tutabilir) dolar kısa vadede, beklentiler gerçekleşmediği için değer kaybedecektir.

Burada kritik nokta FED faiz arttırsa bile beklentiler gerçekleşmiş olduğundan piyasalara etkisi kısa vadede sınırlı olacak iken, sabit tutması ( hiç bir şey yapmaması) piyasalarda sert ve ters hareketlerin oluşmasına yol açacaktır.
Çıkarılacak Sonuçlar

Anketlere, haberlere, yorumlara göre hareket edilmemeli

Çoğu zaman beklenen olaylara kadar ki zaman içinde varlık fiyatlanmış olur, buna göre hareket edilmeli

Aşırı derecede fiyatlanmış varlıklar için olay gününe yakın ters pozisyonda opsiyonlar alınabilir, böylece düşük riskle yüksek getiriler sağlanabilir

Volatilitenin tavan yaptığı böyle günlerde kaldıraçlı işlem kesinlikle yapılmamalı, kumardır

Not: Siz de aşağıya, yorumlar kısmına çıkarımlarınızı yazabilirsiniz.