Bist100 Genel Görünüm 16 Mart 2017 #xu100

Fed’in bekleneni yapmasıyla, Dolar/TL aşağı yönlü sert hareketine başladı. Amerika Piyasaları ise ortalama %0,75 artıda seyrediyor.

Beklentinin gerçekleşmesiyle birlikte Bist’te kısa vadede yukarı yönde hareket olacaktır.

Biraz daha orta vadede baktığımızda ise Borsa Istanbul’un yeni en yüksekler yapabileceğini,  9 aylık süreç içinde ise 100 Bini görebileceğini düşünmekteyim.

Borsa Istanbul’un ülkede onlarca felaket yaşanırken direncini kaybetmemesi,  Dolar’ın rallisini yavaş yavaş sonlandırıp dinlenmeye başlaması, FED’in sıkılaştığında Dolar Endeksinin Düşüş göstermeye başlaması, Emtia Endeksinin ise yükselişe geçmeye başlaması nedenlerimden bir kaçı.

Öte yandan işsizliğin %12.7 ye yükselmesiyle birlikte son 7 yılın en yüksek seviyesine çıkması, Referandum belirsizlikleri, güneydoğudaki askeri hareketlilik en büyük risklerden.

Şimdi de BİST100/TRY ve BİST100/USD grafiklerine bakalım.

1503

Xu100Dolar

Doların hızlı yükselişinden sonra durgunluğa girmesiyle bu defa Borsa’nın ralli yaptığını

DOLAR BORSA İLİŞKİSİ TAHMİN ETTİĞİMİZ GİBİ Mİ? yazımızda görmüştük. Dolar bazında son 7 senenin en düşüğünde olan borsa, Dolar’ın düşüşe geçmesiyle (ki Dolar bir süre olağanüstü bir durum olmazsa düşüş trendinde olacak gibi görüşüyor) yeni en yüksekler yapabilir gibi gözüküyor.

Bist100/TL,  2017 yılı içinde 105 000’i görebilir.