16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu ve Finansal Piyasalar

Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden biri 16 Nisan 2017 günü gerçekleşecek. Kafalarda bir çok soru işareti varken anayasa değişikliğinin içeriğinden ziyade içi boşalan ” evet ” ve ” hayır ” kelimeleri ile baş başa kaldık.

Gazetede, sokakta, televizyonda, internette ya da arkadaş çevremizde gün içinde yüzlerce fikir ile karşı karşıya geliyoruz. Duyduğumuz fikirler bazen fikirlerimizi etkiliyor ve cümlelerimizde değiştireceğimiz bir kaç cümle bile başkalarının fikirlerini değiştirerek zincirleme bir reaksiyon oluşturuyor. Bu zincirleme reaksiyon elbette finansal piyasaları da etkiliyor.

Geçen günkü yazımda da belirttiğim gibi Bist100 Genel Görünüm 16 Mart 2017 #xu100 Borsa İstanbul rekorlarını kırmaya devam ediyor. Borsa İstanbul’un yükselişine inancımın dayanaklarından biri teknik açıdan Bist’in yukarı yönlü çok güçlü gelmesiydi. İkinci dayanağım ise zaten AKP için zorlu olan referandum sebebiyle Borsa İstanbul’un suni olarak yükselişinin sürmesini sağlayarak ” Evet’i verin istikrar sürsün ” imajı yaratmaktı. Kaldı ki bu gerçekleşti. Bist100 an itibariyle 91000 seviyesinde. Zincirleme reaksiyon başlatıldı ve başarıyla sürdürüldü.

Peki Referandum’dan sonra ne olacak? Anayasa değişikliğinde ekonomiyi etkileyen herhangi bir şey var mı ki referandum sonucu finansal piyasaları, ekonomiyi bu kadar etkilesin? Anayasanın içeriğinden ziyade böyle bir durum piyasa katılımcılarının çılgınlığı ile daha çok bağlantılı.

Piyasa katılımcıları şuanda Erdoğan’ın yine kazanacağını Evet çıkacağını ve istikrarın süreceğini fiyatlıyor. Hazine dengesinin, büyüme verisinin, işsizliğin, enflasyon rakamlarının ne olduğuna bakılmadan, yorumlanmadan piyasa isteyerek ya da istemeyerek piyasa katılımcıları tarafından manipüle ediliyor.

Anketleri, haberleri, miting sayılarını, fotoğrafları, reklamları hiç işe katmadan olaya basitçe bakmak gerekir.  Neden evet çıkar ya da neden hayır çıkar? Tarafların, taraftarları arasında göçlerin en yüksek olacağı seçim olacaktır. Kritik nokta CHP tabanının firesi çok küçük olacak iken AKP cephesinin vereceği fire CHP’ye göre çok daha büyük olacağıdır. Mesele kimin kimi ikna ettiği meselesidir. AK Parti tabanını ikna edilemez kabul ettiğimizde bile geriye büyük bir kitle kalıyor. ” Evet ” e kendini bile inandıramamış AKP’nin bu büyük kitleden de çok büyük bir oy çalacağını düşünmüyorum.

Görüşüm Referandum sonucunda Hayır çıkacağıdır. Eğer “Hayır” çıkarsa finansal piyasalar kısa bir süre olumsuz etkilenecek ancak bir süre sonra dengesini bulacaktır.

” Evet ” çıktığı takdirde ise bu çılgınlığın kısa bir süre daha devam etmesini belki bir kaç rekor kırıldıktan sonra da düşüş döneminin başlamasını bekliyorum. Küçük bir panikle başlayan satış dalgası hızla yayılacaktır.

Sonuç ne olursa olsun son bir kaç yılda ekonomimizde yaşadığımız travmaların, problemlerin acısı henüz çıkmadı, bir gün çıkacaktır.