Piyasa Alarmı: Tahvil Faizleri Rekor Düzeyde 06.11.2017

Her zaman piyasanın tahmin edilemezliğinden bahsedip dururum. Piyasalar tahmin edilemeyecek şekilde akıldışı ve uzun bir süre hareket edebilir. Şuan Borsa İstanbul da bu konumdayız, piyasada gerçekten (gerçek değerden) sapma var ama bunu trade etmek de mümkün değil çünkü yukarı doğru da güçlü bir trend hakim. Trende karşı durmak da çok riskli.

Bugün tahvil faizlerine baktığımda durumun gerçekten kritik bir noktaya doğru gittiğini farkettim.  TL bazında tahvil faizleri 2009 dan beri en yüksek seviyede. Aşağıda grafiği detaylı olarak görebilirsiniz.

ssthahvil1

Yukarıda kullandığım indikatör Relative Strength Index. Trendin yönünü belirlemek için 55 lik periyot kullanıyorum. 50 dönüş noktam, üstü yukarı trend, altı aşağı trend. 55 periyotluk haftalık RSI hiç bu kadar yukarı çıkmamış 2000’ler de dahil olmak üzere. Güçlü bir trend mevcut yukarı yönde.

Şekilde de görüleceği üzere bu trende devam ederse gideceği ilk nokta 15,50 daha sonra ise 23,2.

2009’dan bu yana baktığımızda grafik tam bir çanak görünümü vermiş. 1-2 yıllık periyotta 23-24 ü hedefliyor gibi duruyor.

Faizlerin bu noktaya geldiği takdirde ekonominin halini varın siz düşünün.

Eksta bilgi olarak aşağıda son ekonomik verileri de veriyorum. Belki yanılıyorumdur da siz buradan iyi bir şeyler çıkarmayı başarırsınız.

ekonomiktakvim