Dolar, TL ve Altın Bazlı BİST Grafikleriyle Geçmiş Krizler

Doların aşırı değer kazanmasıyla birlikte Borsa İstanbul Türk Lirası bazında 120,000 lerden 104,000 lere keskin bir düşüş yaptı. 3 haftadır ise yatay seyrediyor. Seçime yaklaşık bir ay kala ülkenin ekonomik ve finansal durumuyla alakalı her kafadan ayrı bir ses çıkıyor ve bu da yatırımcıların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Gezi Olayları, Darbe Girişimi vb. gibi önemli olaylarla birlikte borsanın gidişatına bir bakalım.

Grafikleri paylaşırken logaritmik grafikleri paylaşacağım.  Böylece grafiklerde y eksenindeki fiyatları eşit aralıklarla değil yüzdesel aralıkla görerek daha iyi analiz yapabileceğiz.

bisttl

Enflasyonun ve ucuz paranın da etkisiyle 2008 krizine kadar Borsa İstanbul’da neredeyse üssel bir yükseliş var. 2009’un ortalarında toparlanmadan sonra üssel yükseliş görünümünü logaritmik yükselişe çevirmiş. Yükseliş devam etmesine rağmen hız iyice düşmüş durumda. Krizler Borsayı ve yatırımcıları dirençli hale getirmiş ve krizlere verilen tepkiler git gide azalmış gözüküyor.

Sıcak para girişine, yabancı yatırımcıya muhtaç olmamız ve enflasyonun büyük bir kısmına neden olduğunu da düşünerek enflasyondan da arındırma adına grafiğe dolar bazında bakalım.

bistdolar

Tablo birden vahim bir hal aldı. Bist dolar bazında son durumda 2000 seviyelerinin de altında ve adı konmamış olsa da kriz zamanlarında yaşanan düşüşler gibi bir düşüş sergiliyor.

Global riskleri ve doları da içine aldığından bir de Borsa İstanbul’a bir de altın bazında bakalım.

bistaltin

Yaklaşık 20 yılın dibine çok yakın olduğunu görüyoruz ve hiç bir düzelme emaresi gözükmüyor. Ortalamalar da git gide düşmekte.

3 farklı grafikte de görebileceğimiz ortak şey BİST’in krizlere git gide direnç kazanıyor olması gibi gözükebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken şu ki 2000 ve 2008 krizleri aynı zamanda global krizdir. Yani 2008’den sonra yaşanan yerel krizler global etkiler barındırmadığından dirençli gözüküyor olabilir.

Yorumu size bırakıyorum.