Merkez Bankası PPK Kararları - Dolar Kuru Dakika Bazında Analizi

Merkez Bankası PPK Kararları – Dolar Kuru Dakika Bazında Analizi

Bilindiği üzere Merkez Bankası periyodik olarak Para Politikası Kurulunu topluyor, bu toplantılar daha önceden belirlenen tarihlerde ve yılda en az 8 defa olmak üzere yapılıyor. Toplantı kararları ise toplantının akabinde saat 14:00’da açıklanıyor.

Merkez Bankası PPK toplantısı geçmiş ve gelecek tarihlerini ve alınan kararları görmek için Merkez Bankası PPK Toplantılarına tıklayabilirsiniz.

PPK kararları açıklanmadan önce ve açıklandıktan sonra Dolar/TL nasıl davranıyor görebilmek adına Şubat 2019’dan Ekim 2020 ye kadar olan Merkez Bankası Para Politikası Toplantısının olduğu ve kararın açıklandığı 15 dakika öncesinin ve 15 dakika sonrasının verilerini hazırladım.

2019’da 8, 2020’nin Kasım ayına kadar ise (kasım ayı hariç) 10 toplantı yapılmış. 2020’nin Kasım ve Aralık aylarında toplantılar yapılmaya devam edecek ve 2020 yılı 12 toplantıyla bitirilecek. 2020 takvimi görmek için tıklayabilirsiniz.

Datayı anlayabilmeniz adına ilk PPK’ya ait bölümü paylaşıyorum. Her toplantı için 41 satır (13:45 – 14:15 saatleri arası) ve 6 sütun (saat, açılış , yüksek, düşük, kapanış, fiyatın değişim sayısı) bilgileri var.

Yapılan 18 Para Politikası Kurulu Toplantısını dakikalık bazda getirilerini inceleyerek başlayalım.

Dakikalık Bazda Ortalama Yüzde Getiri

Dakikalara Göre PPK Öncesi ve Sonrası Dolar Getiri Ortalamları

PPK Kararı sonrası ilk tepkiler ortalama olarak negatif yönde olmuş gözüküyor, bir süre sonra ise ilk heyecan ve şok atlatılıp ters yöne bir kayma var. Yine de tablo, MB’nın silahını etkili ya da etkisiz kullandığını göstermiyor, en azından bir örüntü olmadığını (ya da göremediğimizi) gösteriyor.

Dakikalık Bazda Maksimum Getiriler

Dakikalara Göre PPK Öncesi ve Sonrası Maximum Dolar Getirileri

Burada da göreceğimiz üzere hareketler tam 14:00 da başlamış ve piyasanın tepkisi gitgide azalmış durumda, haberin ilk heyecanına kanma sakin kal uyarısı gibi gözüküyor.

Dakikalık Bazda Minimum Getiriler

Dakikalara Göre PPK Öncesi ve Sonrası Minimum Dolar Getirileri

Minimum getilerin grafiği de bize benzerini söylüyor, hareketin gücü ilk 4 dakika devam ediyor gözüküyor.

Dakikalara Göre USDTRY Getirisi Standart Sapması

Dakikalara Göre USDTRY Getirisi Standart Sapması

Şaşırtmıyor ve en yüksek standart sapma tam 14:00 da zirveye ulaşıyor, daha sonra ise azalarak düşüyor, 14:00 ile hem şiddet hem de yön olarak bilinemeyen getiri, dakikalar geçtikçe 0 a yaklaşmaya başlıyor ve standart sapma düşüyor.

Dakikalara Göre USDTRYnin Hareketi

Dakikalara Göre UsdTry Yüzde Hareketi

En önem verdiğim grafiklerden biri, ilk dakikada ortalama %0.45’lik bir hareket yapmış, zaman ile de bu hareket azalmış. %0.45’lik bir hareket PPK kararı öncesi daralmış fiyat hareketlerinin destek ve direnç noktalarına buy stop ve sell stop emirler yerleştirilerek breakout durumunda kazanç sağlanabilir düşüncesi beni heyecanlandırıyor.

Aşağıda maksimum ve minimum hareketlerin dakikalık bazdaki kırınımlarını görebilirsiniz.

Dakikalara Göre USDTRYnin Maksimum Hareketi

Dakikalara Göre USDTRY maksimum hareketi

Dakikalara Göre USDTRYnin Minimum Hareketi

Dakikalara göre USDTRY Minimum Hareketi

Şimdi de tüm PPK hareketlerine genel bir bakış atalım, alttaki grafik son 16 Para Politikası Kurulu kararı öncesi ve sonrası dolar/tl yüzde değişimini gösteriyor. Daha kolay incelemek adına verileri normalize ettim.

Karar öncesi fiyatlar dar bir bantta seyretmiş, kararla birlikte ise bu bant hızlıca kırılmış. Şimdi de asıl kırılmaların olduğu 14:00 noktasına yakından bakalım.

Karardan Sonra Dolar Hareketi

Karardan Sonra Dolar Hareketi

Karar öncesi Dolar/TL paritesinde volatilite oldukça düşük, tam 14:00’da kararın açıklanmasıyla birlikte büyük ya da küçük bir hareket başlıyor ve bu yaklaşık 14:04 e kadar sürüyor. 14:04’ten sonra ise parite ya yatay seyrediyor ya da geri çekiliyor.

Açıkçası verilere bakmadan önce daha trendli bir gidişat bekliyordum, kararın gelmesiyle birlikte hareketlilik tavan yapıyor ve daha sonra volatilite gitgide düşüyor. Yüksek kaldıraç ile kısa vadede işlem için konuşmak gerekirse 14:00 – 14:01 (muhtemelen 14:00:00 – 14:00:30 arası, ancak elimde veri olmadığı için analiz edemedim) arası paritenin kırdığı yönde işleme girmek için en uygun zaman gibi gözüküyor.