Finans ve Düşünce Blogu

Finansal Piyasalara Fraktal Yaklaşım – Benoit Mandelbrot

Benoit Mandelbrot, hemen her alanda geleneksel düşünce tarzımızı sarsan ve “fraktal” kavramıyla bize bambaşka dünyalar açan matematikçi, bilimdadamı ve filozof. En önemli eseri mandelbrot kümesi diye adlandırılan sanal karmaşık sayıların görselleştirilmesiyle oluşturulan ve kendini sonsuz kez tekrarlayıp sonsuz şekiller üreten kümedir.

Mandelbrot’un dünyasına girmeden önce Nassim Nicholas Taleb yazılarımı okumanızı öneririm. Nassim Nicholas Taleb Mandelbrot’un öğrencisidir ve öğretilerini kullanarak literatüre altın harflerle kazınacak Siyah Kuğu kitabını yazmıştır. Benoit Mandelbrot’u ve fikirlerini anlatan Finans Piyasalarında (Saklı) Düzen kitabının notlarını aşağıda paylaşıyorum.

Burada kastedilen sizin de tahmin edeceğiniz üzere Brownian Motion ve Gaussian Distribution. Bu tarz yöntemler kullanıldığında milyonda bir olasılıkla gerçekleşecek olayların bile çok sık gerçekleştiğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan normal dağılımın gerçeği karşılamadığını ve fiyatların çok daha fazla değişebildiğini ve fiyat dağılımlarının “fat tail” e sahip olduğunu göstermiştir.

Mandelbrot Kümesi
Exit mobile version